Účinky kofeinu


Kávové nápoje jsou velmi oblíbené. Kávová zrna totiž obsahují kofein, který má pro nás spoustu pozitivních účinků. Jak už to ale platí se vším, nic se nemá přehánět. A to platí i pro kávu. Za bezpečné množství kofeinu se označují zhruba čtyři šálky kávy denně. Druhá věc je, že hodně lidí tuto dávku kofeinu denně překračuje. Kofein totiž funguje jako přírodní stimulant a na naše tělo působí především tak, že odstraňuje příznaky únavy.

káva

Jaké účinky tedy kofein má?

Potlačení únavy

Znáte to všichni. Špatně jste se vyspali, máte za sebou náročný týden, a zřetelně cítíte příznaky únavy. Co vám pomůže? Kofein! Kofein vám nedodá nenadálý příval energie, ale spíše potlačuje příznaky únavy, které cítíte. Tím pádem si budete připadat, že máte více energie.

Podpora trávení

Díky látkám, které kofein obsahuje, může mít ve větším množství laxativní účinky. Spousta lidí má například ranní kávu spojenou s tím, že po ní jdou na pravidelnou stolici. Pokud vás trápí zácpa, může vám kofein pomoci, protože pomůže rozhýbat peristaltiku vašich střev.

Spalování tuků

O kofeinu je také známé, že podporuje metabolismus a klidové spalování tuků. Spalování totiž probíhá i v okamžicích, kdy nevykonáváte žádnou tělesnou aktivitu. A právě toto spalování kofein podporuje. Je tedy skvělý při hubnutí.

káva

Prevence onemocnění

Uskutečnili se různé výzkumy, podle kterých prý kofein chrání naše tělo před nejrůznějšími onemocněními. A ty jsou opravdu různá. Jednak chrání náš mozek před onemocněními jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, ale také může předcházet vzniku cukrovky nebo různých srdečních onemocnění.

Pozornost

Kofein pomůže bystřit váš mozek! Dávka kofeinu dokáže zvýšit vaši pozornost a koncentraci. Šálek kávy vám může tedy pomoci před náročnou prací, úkolem, nebo prostě jen v situacích, kdy potřebujete mít zvýšenou pozornost.

About the Author

You may also like these