O stavební technice

Dnes si řekneme nějaké základní informace o stavební technice. Tak tedy co patří do stavební techniky? Například- 
1. Pásové dopravníky – Podvěsný pásový dopravník slouží k dopravě většinou sypkých nebo kusových materiálů, jsou vhodné i k překonávání stoupání nebo klesání, a to podle druhu přepravovaného materiálu a použití pásu. 
pásové dopravníky rozdělujeme na: 

eskalátor

A) stabilní (pevně instalované na jednom místě)
B) mobilní (na kolečkách nebo na samohybném podvozku)
C) přenosné (vyrobené z lehké samonosné konstrukce, resp. hliníku) – usnadňují manipulaci
 
2. Dopravníky s tažným elementem neboli eskalátory se používají k dopravě osob a mají tvar schodiště – vyskytují se zejména ve větších obchodech. Jako první eskalátor v Československu bývá uváděno kryté pohyblivé schodiště s dřevěnými stupni, které bylo zprovozněno roku 1926 v trase zrušené pozemní lanovky na Letnou a fungovalo až do roku 1935.
3. Nákladní vozidlo- většinou slouží k dopravě až několika tun užitkového materiálu, ale může se použít k přepravě kapalin pokud má cisternový přívěs.
4. Jeřáb- ten se používá zejména na zdvih a přepravu těžkých břemen pomocí háku, který většinou je na kladkostroje a přesněji pokud je tam hák tak se to nazývá kladnice. 

jeřáb

Druhy jeřábu-
1. Mobilní – je pohonem spalovacím nebo elektro motorem a je na pásech nebo na kolech
2. Stacionární – je pevně instalován na jednom místě a slouží k přesouvání materiálu v určité oblasti. Tyto jeřáby jsou poháněny elektromotorem nebo spalovacím motorem
3. Teleskopický jeřáb – je typ jeřábu, který má teleskopický ramenní systém, který umožňuje dosažení větší výšky nebo dosahu. Tyto jeřáby jsou poháněny elektromotorem nebo spalovacím motorem.
4. Nákladní jeřáb – to samé jako u teleskopického jeřábu
5. Krátký ramenní jeřáb – který slouží k práci v omezených prostorách, často se používají v průmyslu jako jsou sklady, výrobní závody nebo při přepravě nákladu v omezených prostorech.

About the Author

You may also like these