Jak vylepšit betonový plot na vašem pozemku


Vlastníte rozsáhlý pozemek, například areál zahradnictví, kde pěstujete okrasné i užitkové rostliny, a chtěli byste renovovat oplocení a nahradit stávající zkorodované pletivo něčím novým a hlavně spolehlivým? Pak bychom vás mohli nasměrovat k betonovému plotu.

rostliny na zdi

Betonové ploty se zhotovují odléváním do tvarových forem, jedná se o železobetonové bloky tenkých desek anebo sloupků, které se navzájem sestavují jako stavebnice. Ve sloupcích jsou vytvořené drážky, kam se zasouvají jednotlivé desky až do výšky 250 cm, a vzniká tím velmi pevná a kompaktní konstrukce. Oplocení pak máte postavené během velmi krátké doby, a to metodou suchého zdění, bez nutnosti lepení tmelem či lepidlem, nebo spojování maltou.

kvetoucí strom u zdi

Výrobci betonových plotů se sice snaží nabídnout veřejnosti co nejvíce vzhledových možností, ale přece jen je to pouhá stavební konstrukce, a nemůžete očekávat, že vám ve stavebninách k tomu dodají i květinový záhon s maceškami. Oplocení si musíte dozdobit sami.

Jestliže tedy poptáváte betonový plot s cenou za metr v rozumných mezích, a firma vám jej vystaví na klíč, mohli byste si ještě před výstavbou rozmyslet, jak plot zkrášlit.

Šachovnicová pole – jestliže chcete zcela anulovat vliv spár mezi jednotlivými deskami, pokládejte je střídavě vedle sebe a na sebe ve dvou velmi odlišných barvách, aby to připomínalo šachovnici.

Závěsné truhlíky – na horní hranu každé z horních desek můžete zavěsit kovové závěsy na plastové či dřevěné truhlíky s rostlinami. K betonovému plotu se hodí zejména bohatě kvetoucí druhy, jako jsou minipetunie, lichořeřišnice, afrikány, nebo pnoucí pelargónie.

Okrasné dřeviny s mulčovací kůrou – před plot byste mohli vysázet trávník a mezi trávu a plot umístit okrasné dřeviny nižšího vzrůstu. Sytě zelená tráva a listy dřevin budou dobře kontrastovat s barvou plotu a s mulčovací kůrou, pokud dáte přednost okrové nebo červenohnědé barvě betonu.

About the Author

You may also like these