Vlastníte rozsáhlý pozemek, například areál zahradnictví, kde pěstujete okrasné i užitkové rostliny, a chtěli byste renovovat oplocení a nahradit stávající zkorodované pletivo něčím novým a hlavně spolehlivým? Pak bychom vás mohli nasměrovat k betonovému plotu.
Betonové ploty se zhotovují odléváním do tvarových forem, jedná se o železobetonové bloky tenkých desek anebo sloupků, které se navzájem sestavují jako stavebnice. Ve sloupcích jsou vytvořené drážky, kam se zasouvají jednotlivé desky až do výšky 250 cm, a vzniká tím velmi pevná a kompaktní konstrukce. Oplocení pak máte postavené během velmi krátké doby, a to metodou suchého zdění, bez nutnosti lepení tmelem či lepidlem, nebo spojování maltou.
Výrobci betonových plotů se sice snaží nabídnout veřejnosti co nejvíce vzhledových možností, ale přece jen je to pouhá stavební konstrukce, a nemůžete očekávat, že vám ve stavebninách k tomu dodají i květinový záhon s maceškami. Oplocení si musíte dozdobit sami.
Jestliže tedy poptáváte betonový plot s cenou za metr v rozumných mezích, a firma vám jej vystaví na klíč, mohli byste si ještě před výstavbou rozmyslet, jak plot zkrášlit.
Šachovnicová pole – jestliže chcete zcela anulovat vliv spár mezi jednotlivými deskami, pokládejte je střídavě vedle sebe a na sebe ve dvou velmi odlišných barvách, aby to připomínalo šachovnici.
Závěsné truhlíky – na horní hranu každé z horních desek můžete zavěsit kovové závěsy na plastové či dřevěné truhlíky s rostlinami. K betonovému plotu se hodí zejména bohatě kvetoucí druhy, jako jsou minipetunie, lichořeřišnice, afrikány, nebo pnoucí pelargónie.
Okrasné dřeviny s mulčovací kůrou – před plot byste mohli vysázet trávník a mezi trávu a plot umístit okrasné dřeviny nižšího vzrůstu. Sytě zelená tráva a listy dřevin budou dobře kontrastovat s barvou plotu a s mulčovací kůrou, pokud dáte přednost okrové nebo červenohnědé barvě betonu.