Kolagen – protein, který potřebujete


Kolagen je nejvíce zastoupenou bílkovinou v lidském těle. Nachází se na hodně místech v našem těle, konkrétně třeba ve svalech, kostech, šlachách, vazech nebo kůži. Kolagen se využívá jako doplněk stravy, dále pak v kosmetice anebo také v lékařství, kdy ho lékaři používají na podporu procesu hojení ran u svých pacientů.

Kolagen je pro nás takým základním rámce, který poskytuje našemu tělu sílu a určuje jeho strukturu. Je důležitou součástí pojivové tkáně. Stručně řečeno, kdyby nebyl kolagen, naše tělo by nemohlo fungovat, existovat a nedrželo by pohromadě. Nedrží pohromadě totiž jen naši kostru, svaly nebo kůži, ale také naše buňky.

kostra

Kolagen můžeme v podstatě rozdělit na dva druhy. První z nich je endogenní kolagen. V tomto případě se jedná o kolagen, který si naše tělo vytvoří přirozenou cestou. Druhý druh kolagenu je ten exogenní. Ten se vyrábí syntetickou cestou, a užíváme ho běžně třeba jako doplněk stravy, a to především v pokročilém věku.

Proč tolik lidí v pokročilém věku užívá kolagen? Je to z toho důvodu, že zhruba po dvacátém roku našeho života si naše tělo přestává kolagen tvořit v takové míře, v jakém ho naše tělo potřebuje. Je to přirozený proces stárnutí, ale samozřejmě má na nás i negativní účinky, jelikož kolagen potřebujeme. Prvotním příznakem toho, že máme nedostatek kolagenu je třeba tvorba vrásek. Pro to, abyste udrželi svou pleť mladistvou, pružnou a elastickou, a zajistili si i fungování zbytku vašeho těla, doporučujeme začít užívat kolagen jako doplněk stravy.

kolagen

Pokud máme málo kolagenu, můžou nás postihnout i další zdravotní obtíže, jako je třeba lámání nehtů, vypadávání vlasů, bolesti kloubů, svalů a snížená pohyblivost. To jsou sice problémy, které si přirozeně pojíme se stářím, ovšem při dostatku kolagenu můžete těmto obtížím výrazně přecházet, nebo je zmírnit.

About the Author

You may also like these